Wydarzenia

ŚRODA, 1 KWIETNIA 2015

17:50

Crafitnity - Bit AI

Metody Deep Learning

Chcesz dowiedzieć się jak działa?:

  • system rekomendacyjny na Netflix
  • rozpoznawanie mowy w Baidu
  • wykrywanie oszustw w Paypalu
  • wykrywanie twarzy na Facebooku

Craftinity wraz z kołem naukowym poprowadzi kurs na którym nauczysz się implementować najnowocześniejsze algorytmy uczenia maszynowego polegające na uczeniu hierarchicznych reprezentacji danych (deep learning).

Na kursie zaczniemy od łatwych rzeczy takich jak feedforward neural networks i algorytm propagacji wstecznej. Później zajmiemy się czymś bardziej interesującym jak np. restricted boltzmann machines wraz z ich zastosowaniami. Omówimy też konwolucyjne sieci neuronowe i ich niektóre zastosowania takie jak eksperymentalny system rekomendacyjny w Spotify.

Po skończeniu kursu uczestnicy będą w stanie rozpoznać sytuacje gdzie deep learning będzie przydatny, a co najważniejsze będą w stanie swoje koncepcje zaimplementować.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w środę 1. kwietnia w sali 3.27a. godzina 17.50-19.20

CZWARTEK, 4 GRUDNIA 2014

18:30

Kurs Machine Learning 2014/15

Czy można nauczyć maszynę myśleć? W jaki sposób przewidzieć kto przeżyje zatonięcie Titanica? Co kryje się pod niepozornym przepisywaniem Google’owskich captchy? Kto kieruje dronami? Do czego wykorzystuje się gromadzone w sieci petabajty danych? I w końcu: co te wszystkie pytania mają ze sobą wspólnego?

Odpowiedź jest prosta: uczenie maszynowe. Już w najbliższy czwartek rusza organizowany przez nas kurs, w którym odkryjemy niektóre jego tajniki. Spróbujemy na nim wyjaśnić ideę działania różnych praktycznych, powszechnie stosowanych algorytmów.

Zapraszamy, przede wszystkim, studentów pierwszego roku. Nie wymagamy żadnych podstaw - wszystkiego dowiecie się u nas. Studenci wyższych lat są również mile widziani, jeśli do tej pory nie trafili jeszcze na ten kurs.

Co kilka spotkań planujemy zorganizować nieobowiązkowe warsztaty, na których pokażemy praktyczny sposób implementacji omawianych zagadnień w pythonie.

Szukajcie nas w czwartki o 18:30 w D-17, 3.27b

Pierwsze spotkanie, tytułem wstępu i organizacji, odbędzie się 6. listopada. Tydzień później zaczynamy na poważnie. Przyjście nie jest zobowiązujące, jeśli nie jesteście zdecydowani, wpadnijcie i sprawdźcie, może was zaciekawi.

W razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości, czy sugestii, piszcie śmiało pod adres: maciewar+kursml@gmail.com

ŚRODA, 26 LISTOPADA 2014

17:50

Kaggle study group

Cześć!

Chciałbym zaprosić wszystkich zainteresowanych na pierwsze, inauguracyjne, spotkanie Kaggle Study Group, które odbędzie się w środę 5 listopada o godzinie 17:50 w sali 3.27A.

Na zajęciach podejdziemy do zagadnień szeroko pojętego AI/ML od strony praktycznej! Grupa skierowana jest do wszystkich, niezależnie od doświadczenia (teoretyczne podstawy mile widziane) i używanych narzędzi - Python, MATLAB, R, cokolwiek innego wymyślicie…

Jako zachętę powiem, że: Wysoka frekwencja i zaangażowanie z Waszej stron, umożliwią prowadzenie zajęć w ciekawej formie. Zdeterminowane jednostki, poza wiedzą, będą miały szanse skończyć przygodę w study group z publikacją na koncie!

Pierwsze spotkanie będzie czysto organizacyjne. Przedstawię Wam jak będzie zorganizowana praca w tym semestrze, wybierzemy datasety które będziemy męczyć i podzielimy się na teamy w których będziemy działać.

Przed spotkaniem zapoznajcie się z projektami które są aktualnie dostępne na www.kaggle.com!

PONIEDZIAŁEK, 19 MAJA 2014

19:20

Theano - warsztat

Theano to biblioteka pythonowa stworzona przez zespół z Uniwersytetu w Montrealu, pozwalająca wykonywać kosztowne operacje matematyczne, takie jak mnożenie i odwracanie macierzy, na kartach graficznych, co bardzo przyspiesza obliczenia, takie jak uczenie sieci neuronowej. W trakcie testów wzrost prędkości był kilkunastokrotny, co daje to zdecydowanie większe możliwości jeśli chodzi o wielkość architektury oraz zbioru treningowego, a więc pozwala stworzyć inteligentniejsze narzędzia. Na warsztatach usłyszycie jak wydajnie z tym pracować, jakich błędów unikać oraz skąd wziąć karty graficzne na których można wykonać jakiś ciekawy projekt. Jeśli ktoś chce pobawić się Theano wcześniej polecam zarezerwować sobie trochę czasu na instalacje która nie jest super prosta, jednak nie będzie to potrzebne w trakcie laboratorium.

PONIEDZIAŁEK, 12 MAJA 2014

19:20

Study Group - Sieci Neuronowe

Jeśli słyszeliście kiedyś pojęcie sztuczna inteligencja i Was to zaciekawiło, to mam coś dla was: Od poniedziałku o godzinie 19:20 w sali 3.27 będą się odbywały cykliczne spotkania study group dotyczące projektowania sieci neuronowych. Jako bazy wiedzy będziemy używać kursu: Coursera NeuralNets (Wyświetla się jako zakończony, ale wciąż można się zapisać i mieć dostęp do wszystkich filmików.)

Przez kilka pierwszych spotkań zrobimy wprowadzenie dzięki czemu osoby, które nie miały wcześniej nic wspólnego Machine Learningiem również dadzą sobie radę.

ŚRODA, 7 MAJA 2014

18:00

AI warsztaty praktyczne

Sekcja sztucznej inteligencji zaprasza wszystkich, którzy lubią samodzielnie zmierzyć się z problemem. Jeśli interesuje cię sztuczna inteligencja i chciałbyś w praktyce wykorzystać swoją wiedzę: przyjdź!

Od środy 23 kwietnia o godzinie 18:00 spotykamy sie w sali 3.27a.

Z naszej strony pojawi się: 1. Zadanie (np: stwórz program rozpoznajacy cyfry) 2. Dane treningowe (generujemy nocami abyście wy nie musieli ) 3. Masa osób chętnych do pomocy.

Wpadnijcie!

WTOREK, 11 CZERWCA 2013

19:00

Kurs Machine Learning

Wkrótce...

PONIEDZIAŁEK, 20 MAJA 2013

18:45

CAPTCHA: Klastrowanie

Oprócz metod rozpoznawania pojedynczych znaków, musimy mieć także sposób na odseparowanie ich od siebie. Do tego posłuży nam algorytm klastrowania K-Means, który będzie przykładem uczenia nienadzorowanego. Zaimplementujemy go w przeglądarce Google Chrome w formie rozszerzenia, co w połączeniu z rozpoznawaniem znaków dzięki sieciom neuronowym, pozwoli nam uzyskać kompletny system łamiący zabezpieczenia Captcha!

PONIEDZIAŁEK, 6 MAJA 2013

18:45

CAPTCHA: Sieci neuronowe

Sieci neuronowe, to szeroka gama algorytmów, które w celu rozwiązania problemów starają się naśladować sposób działania najpotężniejszych znanych nam narzędzi inteligencji - naszych własnych mózgów. W trakcie drugiego spotkania z serii o łamaniu CAPTCHA, poznamy sieci neuronowe uczone algorytmem propagacji wstecznej, które posłużą nam do implementacji rozpoznawania znaków całego alfabetu.

WTOREK, 23 KWIETNIA 2013

18:45

CAPTCHA: Regresja logistyczna

Podczas tego wykładu poznasz podstawy uczenia maszynowego. Rozłożymy na czynniki pierwsze problem rozpoznawania zabezpieczeń CAPTCHA. Napiszemy nasz pierwszy algorytm uczący: regresję logistyczną, która posłuży nam do rozpoznawania (klasyfikacji) obrazków z cyframi.

WTOREK, 11 GRUDNIA 2012

19:00

Systemy rekomendacji

Systemy rekomendacji produktów i usług odgrywają bardzo istotną rolę w serwisach takich jak Amazon, Netflix czy Yahoo i pozwalają im zarabiać ogromne pieniądze. Podczas tej prelekcji dowiecie się, w jaki sposób tworzyć systemy, które będą potrafiły inteligentnie polecać klientom produkty oraz będziecie mieć okazję zaimplementowania systemu rekomendacji w przykładowej aplikacji - wypożyczalni filmów VOD!