Ostatnie wystąpienie: Poniedziałek, 12 stycznia 2015, 17:00 - 18:30

Lecture

D-17 1.38

Flowbox

Nowy, funkcyjny język programowania dedykowany dla branży audiowizualnej będzie rozwijany na AGH

Luna to funkcyjny, wizualno-tekstowy język programowania tworzony w Krakowie przez firmę Flowbox. Projekt powstał w 2012 roku z inicjatywy absolwentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Teraz założyciele Flowboxa (twórcy Luny i Flowbox FX) łączą siły z Katedrą Informatyki AGH oraz KN Bit i zapraszają studentów do współpracy przy realizacji programu do edycji graficznej obrazu.

Więcej o Lunie i Flowboxie

Luna powstaje z myślą o tworzeniu programów wydajnych, elastycznych i przyjaznych użytkownikowi. Stała się sercem programu Flowbox FX przeznaczonego do kompozycji efektów specjalnych w filmie.

Unikalną cechą języka Luna jest jego podwójna reprezentacja: można tworzyć programy w sposób klasyczny - tekstowy, jak i w formie wizualnej przy pomocy bloczków. Pozwala to na tworzenie skomplikowanych algorytmów osobom nie będącym programistami. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule, który ukazał się w tym roku na stronie Bitspiration.

Luna i AGH

Już wkrótce Luna będzie rozwijana w Katedrze Informatyki AGH. Wspólnie z Kołem Naukowym Bit twórcy języka planują kilkumiesięczny projekt, mający na celu stworzenie darmowego programu do edycji graficznej obrazu pod szyldem Flowboxa, Katedry Informatyki AGH oraz KN Bit.

Studenci AGH będą mieli okazję zagłębić się w poniższe dziedziny: języki funkcyjne i wizualne wykorzystywanie kart graficznych do przyspieszania obliczeń (automatyczne optymalizowanie przepływu danych, równoleglenie obliczeń na systemach rozproszonych, czy wykorzystanie mocy obliczeniowych kart graficznych). tworzenie kompilatora teorię typów sztuczną inteligencję systemy rozproszone w chmurze

Pierwsze spotkanie z Flowboxem (inicjatorami Luny i twórcami Flowbox FX) odbędzie się 12 stycznia o godz. 17:00 w D-17 1.38